Odemykání dětského potenciálu

Co čtu Lifestyle

Výchova dětí je náročná disciplína, která klade na rodiče obrovské požadavky. Rodič musí především sám na sobě pracovat. Člověk v sobě nese mnoho křivd, naučeného chování z dětství. Je jen na rodičích, jak se se sebou poperou, aby vytvořili se svým dítětem krásný, láskyplný vztah.

V podobném duchu jsem nedávno psal recenzi na audioknihu Aha! Rodičovství, která je skvělá. O  level výš je kniha od českých autorů Jana Mühlfeita a Katky Novotné Odemykání dětského potenciálu.

Aha! Rodičovství a Odemykání dětského potenciálu obsahují řadu zajímavých poznatků, které pomáhají rodičům mít lepší vztah ke svým dětem. Je velmi důležité, aby při čtení či poslechu knih měli rodiče otevřenou mysl. Pro autorativní rodiče to bude velmi těžká látka, protože jedou v nastavení rolí nadřízený – podřízený. Nikoliv v roli partnerů, kteří budují společný vztah na vzájemné úctě a porozumění. Rodič bezesporu má dlouho nad dítětem převahu. Přece rodič vychovává, ale role se v pozdějším věku obrací. Jak rodič stárne, opouštějí ho nejen fyzické, ale i mentální síly. Mění se poměr sil. Dítě získává převahu a mnozí rodiče bývají odložení do sociálních ústavů. Člověk by měl být pragmatický a mít dobré vztahy s dětmi. Být jim průvodcem ve světě a pomoci jim objevovat nádheru bytí.

Je fascinující, když rodič se dívá na své dítko, které zrovna prožívá své flow. Je zcela ponořené do hraní, učení. Je zcela tady a teď a otevírá svůj potenciál. Každý v něčem vynikáme. Ti úspěšnější o svém nadání ví a rozvíjejí se. Ti méně úspěšní ho stále hledají, nebo ho našli, ale škola a rodiče nadání zabili. Je mimořádně lehké v dítěti zadusit potenciál. Musíme být opatrní, neboť dětská duše je velmi křehká a ve svých rodičích a učitelích hledají bezpečí.

Bohužel současný systém vzdělávání talenty spíš dusí, než rozvíjí. Známky jsou stále měřítkem úspěchu ve škole. V reálném světě známky, tituly už ztrácejí své pozlátko. Důležitější je, co člověk skutečně umí a v čem je dobrý.

Úloha rodiče je pomáhat dětem objevovat své přirozené talenty. Pomáhat je rozvíjet, podporovat a milovat. V knize naleznete mnoho tipů, jak na to. Je to kombinace koučinku, montessori a láskyplného přístupu  k dětem. Je zde znát obrovská symbióza pohledů vrcholného manažera a kouče s pedagožkou. Obě role manažer – učitel mají toho hodně společné. Dobrý manažer i učitel vede lidi a snaží se z nich dostat to nejlepší a rozvíjí jejich talent, aby skrze své schopnosti a spokojenost přinášeli společnosti přidanou hodnotu.

Za mě skvělá audiokniha pro rodiče, kteří chtějí vychovávat silné, sebevědomé děti a zároveň s nimi budovat krásný vztah. Určitě se k této knize budu opakovaně vracet.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *