Moje daně

Daně a účetní zajištění startupu Účetní zajištění Start-upu

Česká republika u digitalizace státní správy rozhodně nepatří mezi evropské přeborníky. Musím tedy uvítat, že konečně ministerstvo financí a finanční správa spustily online finanční úřad dostupný ze stránky www.mojedane.cz.Úplná novinka to není, již dříve fungoval daňový portál, který využívalo pouze 220 tisíc uživatelů. Ministerstvo si slibuje, že se řady uživatelů významně rozšíří. Vyřídit daně by mělo být o něco snadnější nejen pro právnické osoby, ale i pro fyzické občany.

Přes jedno přihlášení lze vyřešit své daně i daně svých firem. Stačí k tomu mít například občanku s čipem, mobilní klíč eGovernmentu nebo internetové bankovnictví u některé z bank, která již nabízí bankovní identitu například ČSOB. Zachováno zůstává přihlášení přes datovou schránku, popřípadě lze si přístupové údaje vyzvednout na finančním úřadě. V případě firem doporučuji se přihlásit přes datovou schránku, kterou máte automaticky zřízeno. Mnoho firem datovou schránku příliš nevyužívají, což je škoda, a především zapomínají si ji vybírat. Datová schránka zlepšuje komunikaci s úřady, ale zároveň odesláním úředního dopisu je de facto doporučená a platí fikce doporučení. Pokud zmeškáte lhůtu může to být nepříjemné.

Online finanční úřad je tu pro všechny fyzické a právnické osoby, které mají nějakou daňovou povinnost tedy zaměstnanci, OSVČ, podnikatelé, právnické osoby, majitelé nemovitostí.

V rámci online finančního úřadu má podnikatel možnost přenechat správu daní účetnímu či daňovému poradci přesfunkci pověření, jehož rozsah si nastaví. Online finanční úřad obsahuje také osobní daňový kalendář, který umožní nastavit včasné upozornění na podání daňového tvrzení, platbu daně. Podnikatel se dozví, jaký je aktuální stav daňového účtu, navíc je tady možnost nastavit si notifikaci, která upozorní na případný nedoplatek. Zcela aktivnídaňová schránka je při prvním přihlášení do 48 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *