Posilování stresem – Cesta k odolnosti

Posilování stresem – Cesta k odolnosti

Co čtu Lifestyle

Lidstvo vyhlásilo válku stresu. Znáte to. Pospícháte na rande/pracovní schůzku a šlápnete na psí lejno. Najednou se svět zhroutil! Co teď?!  Navíc vám ujíždí autobus, který jede znovu za pět minut! Všechno je špatně. Kam se hrabe stres z nějaké šavlozubé šelmy, když máte po termínu s odevzdáním reportu, který stejně skončí v šuplíku. Stres je prostě metla lidstva. Představte si, že už děti ve školce jsou pod velkým stresem. Proto jsou velkým hitem antistresové hračky například Pop it, které děti pro svůj zdravý vývoj potřebují.

Stres je všudypřítomný. Je proklínaný. Žijeme v době, která se tak liší od doby našich prababiček. Naši předci museli snášet těžkou fyzickou práci, zimu, horko, nedostatek jídla, vody, války. Zažívali velké bolesti při úmrtí svých dětí. My si dnes žijeme jako v bavlnce. Na všechno máme léky. Na zimu oblečení a boty, na horko klimatizaci, hlad ani neznáme. O vodu se (zatím) nemusíme bát. Moje generace nezažila válku. Stres se považuje za civilizační zátěž. Kolik lidí se cpe psychofarmaky, aby jim bylo lépe? Aby žili otupělý život…

Neuvědomujeme si, že díky stresu člověk je. Je přirozené, že náš organismus reaguje na ohrožení. Je důležité s ním umět pracovat a uvědomit si, co opravdu stres je. Žijeme odloučení od svého těla, od přírody, a máme problém se vyrovnat s tím, že se vybil mobil.

Stres je výborný učitel, který nám pomáhá se posouvat dál. Díky němu přežíváme. Zoceluje nás. Musíme s ním však umět pracovat. Velmi stresové okamžiky mají silný vliv nejen na zdraví duše, ale i těla. Dopad traumat na náš organismus krásně popsal Bessel van der Kolk ve své knize Tělo sčítá rány. Náš uznávaný fyzioterapeut Petr Kolář se dívá na stres jiným pohledem. Pro něj je stres užitečný hybatel k lepšímu, odolnějšímu já. Nebojte se vystavit chladu jako Wim Hof.  Tělu vystavíte zdravému stresu, který vám přinese jen to dobré.

Stres umí být velmi zdravý, posiluje naše zdraví nejen tělesné, ale i duševní. Posiluje nás, abychom jednou zvládli opravdový stres. Ne nadarmo se říká: „Těžko na cvičiti, lehce na bojišti“. Audiokniha Posilování stresem s podtitulem Cesta k odolnosti je opravdu dobrá, vhodná do každé audio knihovničky.  Profesor Pavel Kolář se na stres dívá jako na důležitou součást našich životů. Což je velmi sympatické. Posilováním stresem čte Aleš Procházka a Zuzana Slavíková.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

 

Zdroj: Posilování stresem – Cesta k odolnosti | LaCultura.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *