Harley Quinn: Utržená ze řetězů

Co čtu Lifestyle

Byla nebyla jednou jedna Harley Quinn. Dívčina, se kterou se život nemazlil, ale ona si s tím hlavu nedělala. Brala život takový, jaký je, a rozhodla se, že si ho užije. S pěti babkami v kapse se vydala patnáctiletá Harleen do města snů – Gotham.

Místo babičky ji uvítá obrovitý gay, který si říká Mamá a vede místní gay klub. Sdělí ji nemilou zprávu, že její babička je mrtvá.  A tak se mladá Harley octne v komunitě dobrosrdečných homosexuálu, kteří ji mezi sebou rádi přivítají. Čeká ji nástup na střední gothamskou školu, „plnou spoustu chudých i bohatých dětí, pošuků, kreténů a dětí posedlých svými mobily a oblečených v drahých tričkách, co byla ještě cítit obchoďákem“ a hlavně spousty prudičů. Spřátelila se s Ivy, dívkou posedlou bojem za rovnoprávnost, gender, ekologii a hlavně proti místnímu developerovi Milénium Development, který chce postavit nový jižní Gotham. Společnost Milénium Development vlastní rodina Kaneových, jejíž syn John Kane je spolužák obou dívek.

Jedná se o typicky nafrněného mladého boháče, který pohrdá všemi. Je to bohatý prudič. Harley si život opravdu užívá. Večery tráví na transvestit show Mamá a jeho chlapců. Toulá se po nocích a chodí do školy. Díky Ivy a Mamá konečně někam patří. Je konečně šťastná. Jenže vše se brzo změní. Developer nejdříve několikrát zvýší nájem a nakonec oznámí, že celá čtvrť půjde k zemi. Komunita se rozpadne a svět bude fajn, protože ten patří bohatým.

To byste neznali Harley. Po útoku na gay klub od Mamá zaútočí na podnik patřící Kaneovým. Tam se poprvé potká s ním. S Jokerem. Cápkem, který je neuvěřitelně cool. Boří pravidla a je ještě šílenější než Harley. Jenže Harley je ztřeštěně bláznivá holka, která neubližuje svému okolí bez příčiny. Pokud jde o správnou věc, umí být pěkně divoká.  Joker je jiný týpek. Škodolibý ego maniak, který slibuje zničení Milénia Developmentu. Nešťastnou holku zcela pobláznil. Kéž by to byl princ na bílém koni, který opravdu bojuje za dobrou věc.

Střet těchto dvou je nevyhnutelný. Harley se na každé setkání těší, cítí tu zvláštní chemii mezi nimi. Jenže Joker s ní jen manipuluje, aby dostal to, co chce. Vše vyvrcholí pochodem komunity za zachování staré čtvrtě. Joker plánuje mnoho lidí zabít, ale Harley útoku zabrání. Zdálo by se, že příběh končí happy endem. Bohužel není tomu zcela tak. Joker je odhalen, ale Harley je ta, která si vše odsedí. Harley je silná holka, pohádka o Harley Quinn není u konce.

Měl jsem vždy Harley Quinn za upjatou paní doktorku, která se zbláznila do svého šíleného pacienta, Jokera, jako v komiksovém románu Harleen. Verze příběhu od Mariko Tamakiové se mi ve finále zamlouvá více. Bláznivá, dobrosrdečná Harley Quinn, která se umí poprat se životem a nakonec zatočí i se slabošským Jokerem. Tento příběh se mi opravdu líbí. Samozřejmě nemůže chybět drobná linka s mladým panem Waynem.

Tato kniha z edice DC Young Adult je velmi solidní grafický román. Harley není žádná upjatá puťka, ale emancipovaná a nezkrotná holka, která se nebojí s nepřízní osudu poprat. Kéž by bylo mezi námi více Harley.

Zdroj: Harley Quinn: Utržená ze řetězů | LaCultura.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *