Sága o Zaklínači

Sága o Zaklínači

Uncategorized

Jsem obrovským fanouškem Geralta z Rivie. Zaklínače-mutanta, který chrání svět lidí před nestvůrami. Je to skvělý svět stvořený ze slovanských pohádek, mýtů a legend. Mé první setkání se Zaklínačem bylo v devadesátých letech a od té doby jsem jeho fanda. Nejen mě citově plochý Geralt z Rivie oslnil svou osobností nemilosrdného vraha bestií a stvůr, ale i jako dokonalého diplomata, který dokáže jednat s generály, králi a jinými mocnými. Nejdříve jsem svět zaklínače znal z krátkých povídek či z komiksu, který byl v polštině. Později to bylo z PC hry. Který z dnešních třicátníků nehrál legendární Zaklínače od CD Projet RED?

Příběhy o Zaklínači obsahují ty pravé ingredience k tomu, aby vznikl parádní svět. Každý si v příběhu najde své. Svůdné, krásné ženy, čarodějky, lásku, ale i krutost, násilí a smrt. Vše prostupuje tajemná magie a tajemství, které gradují do epického finále, které všechny ochromí.

Svět zaklínačů byl nemilosrdný. Většina adeptů při výcviku zahynula. Jen ti nejvíce odolní přežili mutaci. Lidé zaklínače životně potřebovali, neboť bez nich se nedokázali zbavit nestvůr. Na druhé straně se jich báli častokráte více než nestvůr. Žili na okraji společnosti. Kdo mohl, tak se jim vyhnul. Strach, závist a nenávist několikrát zažehli nepokoje, které ohrozili cech zaklínačů. Nenávistné tažení lidí podněcované mocnými čaroději, kteří by se rádi zbavili konkurence, vedlo k dobytí hradu Kaer Morhen, kde zahynula většina zaklínačů. Započal obrovský úpadek cechu, protože byli pobiti zaklínači, kteří znali tajemství prastarých technik, které používali k přeměně organismu. Jeden z přeživších byl Geralt z Rivie.

Zhruba sto let po tomto období začíná děj první knihy ze zaklínačské ságy, Krve elfů. Epická pentalogie má vedle Geralta z Rivie velkou postavu v zaklínačově sudbě, princezně Ciri z Cintry. Dívku zbylí zaklínači vychovávají jako zaklínače, ale dívka nepodstoupí mutaci. Netuší, že Ciri dokáže zamíchat všemi kartami. Sága o zaklínači na Audiotéce obsahuje kompletní zaklínačskou pentalogii složenou z dílů Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera.

Pentalogie se skvěle poslouchá. Velkou zásluhou na tom má Evžen z Ulice, Martin Finger. Skvělý přednes. Jeho hlas se dokonale hodí k vyprávění Zaklínače.

Zaklínač má miliony fanoušků po celém světě.  Andrzej Sapkowski vytvořil mimořádný svět, který fascinuje nejen čtenáře jeho krátkých povídek a románů, ale i hráče PC her a diváky Netflixu. Svět zaklínače je brutálně temný, omnoho temnější než svět stvořený Tolkienem či G. R. R. Martinem. Šíření světa Zaklínače převzala americká společnost Netflix, která natočila seriál v hlavní roli Henrym Cavillem, který se proslavil jako Muž z oceli.

Musím říct, že Zaklínač se dočkal mimořádného mimoknižního zpracování, mezi které řadím i audioknihy o Zaklínači od nakladatelství Tympanum.

Ukázku z audioknihy naleznete na stránkách Audiotéky – zde.

logo, zdroj:www.audioteka.cz

 

Zdroj: Sága o Zaklínači | LaCultura.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *