Firmy, které se rozhodly být skvělé

Firmy, které se rozhodly být skvělé

Co čtu Lifestyle

Budoucnost nikdo nemůže předvídat. Život je nejistý, budoucnost nejasná a neznámá. Předvídáme, přešlapujeme anebo vezmeme vše, co máme, a začneme budoucnost vytvářet. Lidé stejně jako firmy se pohybují v nejistotě. Někteří jsou paralyzování, jiní využijí každé šance prorazit. Autoři Jim Collins a Morten T. Hansen si položili jednoduchou otázku: „Proč některé firmy v nejistých časech nebo dokonce v chaosu prosperují, zatímco jiné strádají?“

Tuhle otázku jsem si položil před třinácti lety, kdy do Česka vtrhla importovaná hypoteční krize. V té době jsem jako student pracoval v bance v oddělení firemní klientely. Starali jsme se o zákazníky s obratem od sto milionů do 2 miliard korun. Najednou nám zavedení klienti začali padat jako mouchy po zásahu Biolitu. Méně významní hráči rychle využili slabost silnějších, zaujali jejich pozice a z krize vyšli jako vítězové.

Včera i dnes jsi king, ale zítra o svůj trůn můžeš přijít. Stačí záchvěv a role se mění. Je to přeci jen zvláštní, když současný king má moc, peníze a slávu. Jeden by řekl, že bude lehké si je udržet. Stačí si zítra vsadit na špatného koně, kartu a moc, peníze a sláva je fuč. Určitě si vzpomenete na velikány posledních let jako Nokia, Blackberry, Kodak, kteří byli ve svém businesse na špičce a kdepak jsou nyní? Značky sice přežili, ale paběrkují či museli se přeorientovat na jiný business. I sám velký Microsoft vsadil několikrát na špatného koně, ale nikdy nevsadil vše. Raději vypustil do světa nedokonalý produkt, který postupně vylepšoval, a pokud se mu nepodařilo trh ovládnout, nebál se produkt zabalit. Samozřejmě k nelibosti stávajících zákazníků. Nikdy se však finančně nevyčerpal.

Mohl bych pokračovat s příklady firem, jejíž slávu dávno odvál čas, protože nepřežily. Jiné firmy přežily a prosperují jako Apple. Autoři knížky Firmy, které se rozhodly být skvělé na to šli vědecky a čtenářům popisují atributy úspěšných firem. Zkoumali stovky firem, aby zjistili, že ty nejlepší firmy usilovali o mnohem více než jen o dosažení úspěchu v podobě EBITDY, výše dividendy na akcii. Nelpěly na slávě a moci. Naopak prezentovaly výsledky, přínosy a užitky. V tomhle nejvíce vynikal Microsoft a jeho spoluzakladatel Bill Gates. Nejbohatší muž světa se snaží o jeho záchranu. Ano, zisk je důležitý, ale důležitější jsou posuny, které lidstvo v technologiích dělá.

Pokrok nezastavíš a technologičtí lídři musejí neustále hledět vpřed. Nesmí bazírovat na kvartálních výsledcích, ale na výsledcích v budoucnosti. Těžká úloha pro managment. Úspěch firem v nejistém prostředí je podroben zkoumání a výsledky jsou velmi zajímavé. Kniha Firmy, které se rozhodly být skvělé je dobrá učebnice pro podnikatele a studenty nejen ekonomie. Ukazuje cestu lídrů, kteří formulovali naši přítomnost a snad i budoucnost. Je koncipovaná jako studie a čtenář se od stránky 211 může číst o metodice výběru firem, způsobu srovnání, analýzách rizik a dalších komponentů.

Na studii se knížka relativně dobře čte. Nicméně u některých pasáží může neekonom tápat. Přesto tato publikace stojí za přečtení pro většinu podnikatelů a manažerů. Budoucnost nemusí být nutně růžová, ale rozhodně každá krize dává možnost vyniknout.

Zdroj: Firmy, které se rozhodly být skvělé | LaCultura.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *